Význam vlajek

2. dubna 2006 v 15:48 |  ✮ Pravidla
Význam vlajek
Každý, kdo vidí z pozice vedoucího jezdce šachovnicovou vlajku signalizující konec závodu, prožívá velkou radost. Během závodu se však můžeme setkat i s jinými vlajkami.
Žlutá vlajka
Žlutá vlajka upozorňuje na blížící se nebezpečí, jako například vůz stojící na trati. Mávání jednou žlutou vlajkou znamená, že jezdec musí zpomalit. Pokud je máváno dvěma žlutými vlajkami současně, znamená to povinnost jezdce zpomalit a být připraven zastavit. V obou případech není povoleno předjíždění.
Pokud pilot ignoruje žlutou vlajku a přijede na místo nehody aniž by zpomalil, může být potrestán penalizací, případně být diskvalifikován. Závodní komisaři mají možnost analyzovat časy v dané sekci a zjistit tak, zda-li jezdec skutečně zpomalil.
Žluté vlajky jsou rovněž používány tehdy, je-li zakázáno předjíždění na celém okruhu. Traťoví komisaři v tomto případě mávají žlutými vlajkami a současně drží tabuli s písmeny SC značící Safety Car.
Červeno-žlutá vlajka
Červeno-žlutá vlajka informuje jezdce o kluzkém místě na trati, případně jsou-li na dráze nečistoty nebo drobné předměty. Tato signalizace se používá, pokud pilot neví o tom, že v následující sekci hrozí nebezpečí způsobené například únikem oleje na trať nebo deštěm.
Bílá vlajka
Bílá vlajka upozorňuje na pomalu se pohybující objekt na trati. Tím může být Safety Car, sanitka, odtahové vozidlo nebo monopost postižený technickými problémy na cestě do boxů, případně člověk.
Od jezdců se v případě vyvěšení této vlajky očekává obezřetná jízda a připravenost zpomalit, případně zcela zastavit, pokud to okolnosti vyžadují.
Červená vlajka
Červená vlajka znamená okamžité zastavení závodu, tréninku nebo kvalifikace.
Touto vlajkou je máváno všude po obvodu okruhu a piloti musí pomalu dojet do boxů, kde se dozví kdy a zda-li vůbec bude závod nebo trénink pokračovat. Signalizace na výjezdu z boxů se současně změní na červenou, aby se žádný z pilotů nemohl vrátit zpět na trať.
Zelená vlajka
Zelená vlajka je vyvěšena na konci zóny vytýčené žlutými vlajkami. Pro pilota to znamená, že může pokračovat maximální rychlostí a opět předjíždět.
Modrá vlajka
Modrá vlajka upozorňuje na zezadu se blížící rychlejší monopost, který bude předjíždět.
Pokud traťoví komisaři mávají touto vlajkou, je pilot povinen uvolnit pozici a umožnit rychle se blížícímu monopostu za ním bezpečné předjetí. Tato signalizace je uplatňována pouze tehdy, pokud auto vpředu není v tom samém kole a je předjížděno rychlejší vozem.
Pokud pilot nerespektuje signalizaci tří modrých vlajek po sobě, bude penalizován nuceným průjezdem boxy. V případě tréninků je význam modrých vlajek pouze informativní a pilotovi, který je ignoruje, žádná penalizace nehrozí.
Černá vlajka
Černá vlajka doplněná startovním číslem pilota signalizuje jeho diskvalifikaci a povinnost zastavit monopost v boxech.
Tato vlajka slouží jako trest pro pilota za jeho chování na trati. K diskvalifikaci může dojít i tehdy, pokud dojde k porušení pravidel ze strany jezdce nebo vozu.
Černá a bílá vlajka
Černá a bílá vlajka doplněná startovním číslem pilota upozorňuje na nesportovní chování nebo porušení pravidel. Pokud pilot pokračuje v chování které bylo důvodem pro napomenutí, hrozí mu diskvalifikace.
Černá vlajka s červeným kruhem
Černá vlajka s červeným kruhem doplněná startovním číslem signalizuje, že pilot musí ihned zajet do boxů.
Tato signalizace se používá tehdy, pokud mají závodní komisaři podezření na mechanický problém související s vozem, který vyžaduje okamžitou pozornost.
Šachovnicová vlajka
Mávání šachovnicovou vlajkou signalizuje skončení závodu, kvalifikace nebo tréninku. Všichni piloti se po průjezdu cílem musí vrátit do boxové uličky.
Pokud se jedná o kvalifikaci nebo závod, musí být vozy odstaveny do parc fermé. V tomto prostoru bude zkontrolováno, zda-li ten který vůz odpovídá technickým nařízením FIA.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama